Всеки от нас се е чудил какво да направи, за да блесне в пълна светлина и да спечели симпатиите на интервюиращия го по време на интервю за работа. Все пак то е важна част от демонстрирането на интерес към дадена компания и позиция. То може моментално да ни спечели желаното място сред нов екип. Но може и да не остави толкова добри впечатления в потенциалния работодател.
Много хора имат необоснован страх, отивайки на интервю за работа. Страхуват се най-вече от стреса и от това, че няма да се представят в най-добрата си светлина в кратък период от време, тъй като няма да покрият очакванията. Но ако се замислим, ние контактуваме с хора постоянно в нашето ежедневие и винаги се стремим те да ни виждат в най-добрата ни светлина. Едно интервю за работа просто ни поставя в една по-формална обстановка. Необходимо е просто да покажем конкретни измерения на знанията, уменията и качествата си. Важно е да не се притесняваме, да запазим самообладание и да бъдем себе си. Важно е също така и да се подготвим максимално добре, ако искаме да ни харесат. Осемте съвета в следващите редове, със сигурност биха били полезни, ако искаме да се представим добре на интервю за работа.
Инициативността е качество, което работодателите ценят в потенциалните кадри. Тя показва желание да бъдем част от колектива, още преди да сме назначени официално и демонстрира отговорност и лоялност. Ако още преди първото си интервю за работа разучим сферата на компанията, за която искаме да работим; ако се запознаем с някои от основните й клиенти и пазарни сегменти; ако прочетем за офисната политика и корпоративна философия – всичко това ще остави много добри впечатления в интервюиращия ни.
В днешните времена все повече фирми предварително проучват щателно кандидатите. В тези проверки вече се включват и профилите на кандидатстващите в социалните мрежи Twitter, Facebook, Instagram или Snapchat. Това, разбира се, не означава да не постваме нищо изобщо или да трием профили и съдържание. Хубаво е обаче да ограничим кой има достъп до пълния ни профил, както и да се въздържаме от коментари с политическа, расова или друга насоченост. Такива коментари понякога биха могли да бъдат извадени извън контекст, което би ни изиграло лоша шега.
Всички автобиографии следват един и същ формат в Европейския Съюз. Хубаво е да се стараем да включваме само тези позиции и фирми, които се отнасят към сферата, към която сме се насочили в момента. По-добре е да имаме актуално резюме с позиции, които представляват интерес за работодателя, отколкото няколко страници с информация, които не се отнасят към предлаганата длъжност.
На едно интервю за работа ще се очаква да даваме бързи, стойностни и достатъчно изчерпателни отговори. Това може да затрудни всекиго, но с достатъчно подготовка се превръща в рутина. Компаниите обикновено искат да знаят как ще се впишем в техния колектив. Искат да знаят с какво можем да допринесем за подобряване на работната обстановка. Ясно, кратко и разумно трябва да обосновем как знанията и професионалните ни умения ни правят подходящ кадър.
Въпреки че изглежда очевидно, много хора не са наясно с етикета по отношение на облеклото, което е прието да се носи на интервю за работа. Ярки и екстравагантни дрехи не са подходящи дори и да искаме да направим впечатление. Струва си да инвестираме в един или два костюма с панталон или пола в неутрален цвят (сиво, кафяво, черно) и бяла риза, които да ползваме. Интервюто за работа е мястото, където показваме професионализъм, сдържаност и съсредоточеност върху други елементи от характера си – не чувството си за стил. Съответно – хубаво е да избягваме тежки бижута, часовници и чанти – визията ни трябва да е ненатрапчива и елегантна.
Някои хора отиват на интервюта за позиции, за които знаят, че са неподходящи, защото просто искат да пробват уменията си. Това не е добра идея, защото интересът или липсата на такъв в кандидата си проличава още в началото. По този начин караме работодателя да ни възприеме като несериозен и неуважаващ собственото си и чуждото време. Фирмите за човешки ресурси и персонал комуникират помежду си и не е добра идея да затваряме врати пред себе си по този начин. Хубаво е да приемаме покани за интервюта за работа и да ходим само тогава, когато сме заинтересовани от предлаганата позиция.
Обикновено на края на интервю за работа на кандидата се дава шанс да зададе въпросите, които го вълнуват във връзка с обявената позиция и самата компания. Много хора допускат грешката веднага да започнат да разпитват за заплащането. Разпитват за възможни бонуси, други фирмени практики на поощрение и гъвкавост на работното време. По-добре би било да оставим всички тези теми за (евентуалното) второ интервю, когато обикновено се прави оферта и се договарят условията по постъпването ни. Сега е моментът да се поинтересуваме от бъдещите планове на компанията по отношение на отварянето на нови филиали. Можем да се поинтересуваме и от съществуването на програми за продължаване на обучението за работниците или нещо друго свързано с възможността ни за развитие вътре в компанията.
Тези 8 съвета ще ни помогнат да следваме деловия етикет на интервю за работа. Този етикет налага приветливост в комбинация със сдържаност и професионализъм. Дори и да сме направили блестящо първо впечатление, не трябва да бързаме да се отпускаме и да започваме да се държим с интервюиращите ни като с колеги. Докато не сме получили оферта, всичко все още е в сферата на хипотетичното. Трябва да бъдем учтиви, но делови до самия край и ще оставим впечатление на истински професионалисти.
А в тази статия ще можете да намерите и 20 находчиви отговора, които можем да използваме по време на интервю за работа.